Diskograf

    Loading...
    Award Show

    Senarai Top 5 AIM 23 & pilihan Diskograf

    September 11, 2022Updated 20 days ago5 min read
    Umum telah mengetahui senarai Top 5 Anugerah Industri Muzik (AIM) 23 bagi kesemua kategori. Namun, berikut merupakan pilihan kami
    By Tukang Tulis

    Umum telah mengetahui senarai Top 5 Anugerah Industri Muzik (AIM) 23 bagi kesemua kategori. Namun, berikut merupakan pilihan kami sebagai pemenang:

    Pengerusi Persatuan Industri Rakaman Malaysia (RIM) yang juga Jawatankuasa Penganjur AIM23, Rosmin Hashim berkata, penganjuran edisi kali ini meraih 650 penyertaan, namun hanya 105 disenarai pendek bagi 21 kategori dipertandingkan.

    Pada masa yang sama sama, Rosmin turut memaklumkan seramai 113 juri terbabit dalam penilaian calon dengan setiap kategori diadili antara tujuh hingga 10 pakar dalam bidang masing-masing. Juri terdiri daripada Maestro Muzik, Datuk Mokhzani Ismail merangkap ketua juri, selain antaranya Omar K, DJ Fuzz, Adi Priyo, Shah Slam, Datuk Syafinaz Selamat, Fauzi Markuzi, Datuk Acis, Datuk Afdlin Shauki, Mas Idayu, Noryn Aziz dan ramai lagi.

    Proses penjurian untuk dua kategori anugerah pertama – ‘Rakaman Lagu Terbaik’ dan ‘Rakaman Album Terbaik’ berlangsung di MVM Studio pada 12 Ogos ’22, diikuti dengan kebanyakan kategori anugerah lain pada 15 dan 16 Ogos ’22 di Pullman KLCC. Manakala penjurian bagi kategori anugerah ‘Lagu Terbaik’ yang memilih lagu terbaik daripada 8 kategori anugerah genre lagu berbeza adalah kategori terakhir yang dijuri pada 24 Ogos ’22 di Timeless Studio.

    “Kami juga berdukacita untuk mengumumkan penyingkiran kategori anugerah ‘Lagu India Tempatan Terbaik’ & ‘Lagu Dangdut Terbaik’ kerana kebanyakan lagu yang dicalonkan tidak memenuhi kriteria yang ditetapkan, menyebabkan lagu yang tidak mencukupi untuk menduduki ‘Top 5’ dalam kategori ini,”
    – Rosmin Hashim, Pengerusi RIM dan Jawatankuasa Penganjur AIM23.

    Finalis ‘Top 5’ dalam setiap kategori anugerah yang bertanding dalam AIM23 adalah seperti berikut. Dan nama yang dihitamkan (bold) merupakan pemenang pilihan #teamDiskograf yang turut bekerjasama dengan akaun Instagram @katibism:

    ALBUM TERBAIK (turut menerima RM 200K)

    Di Persiaran Cakrawala - Ramayan

    Second Voyage - Sekumpulan Orang Gila

    Sesudah Melakar Langit - A.Limin

    Tuju Untuk Kamu 18/19 - Tuju

    Yonny (Deluxe Version) - Yonnyboii

    Snubbed - Belagu - Dayang Nurfaizah

    ARTIS BARU TERBAIK (turut menerima RM 50K)

    Rian Shain – Kesumat

    Aufahanie – Geming Jiwa

    Vanessa Reynauld – Buat Ku Sempurna

    Iss Arffan – Tiada Bernoktah

    Ahmad Syafiq – Duri

    Snubbed - Alena Murang

    PERSEMBAHAN VOKAL TERBAIK DI DALAM LAGU (LELAKI)

    Hafiz Suip – Takluk Cinta

    Alif Satar & The Locos – Anugerah Terindah

    Syamel – Bila Kau Tiada

    Arddley Nicholas – Pilu

    Furhan XPOSE – Jejak

    Snubbed - Raja Nazrin SOG - Tugu Ugut

    PERSEMBAHAN VOKAL TERBAIK DI DALAM LAGU (WANITA)

    Vanessa Reynauld – Buat Ku Sempurna

    Ernie Zakri – Sinar Mata Hati

    Aina Abdul – Nada Kalbu

    Idayu – Jangan Menangis Cinta

    Marsha Milan – Cinta

    Snubbed - Dayang Nurfaizah - Kenang Daku Dalm Doamu

    PERSEMBAHAN VOKAL TERBAIK DI DALAM LAGU (BERKUMPULAN)

    Da Unknown – Tersakiti

    Dolla – Berani

    Blvckmind Squad – Sembelih

    V.E – Tunggu

    Zayne – Kaulah Cinta

    Snubbed - Salamusik - Galaksi Rindu

    PERSEMBAHAN VOKAL DUO/KOLABORASI TERBAIK DI DALAM LAGU

    Hafiz Suip & Ernie Zakri – Berakhirlah Pencarianku

    Syamel & Ernie Zakri – Goodbye Hello

    Shila Amzah & Liza Hanim – Bahagiakan Dia

    Lah Ahmad ft. Aina Abdul – Tunggu Kamu

    Shuib & Siti Sarah – Semakin Benci Semakin Cinta

    Snubbed - Naqiu & Vanessa - Rindu Separuh Nyawa

    VIDEO MUZIK TERBAIK (menerima RM 20 K)

    SonaOne (Sape Kata) – ATG & SonaOne

    Janna Nick (Gatal) – Chuan Looi

    Joe Flizzow (CIAO) – Shahrin Bahar

    Kmy Kmo, Luca Sickta, Hazama (Makuta) – Yunus Yunus

    Daiyan Trisha ft. Tuju (Penat) – Jasmine Wong dan Daiyan Trisha

    Snubbed - Alena Murang (Meno’)

    RAKAMAN LAGU TERBAIK

    Dayang Nurfaizah (Malam Ku Bermimpi) – Simon Khoo, Ari Renaldi, Aubrey Suwito

    Usop (Aku Setia) – AG Coco, Hanis Azman & Ucop Classmates

    Dayang Nurfaizah (Tudung Periuk) – Simon Khoo, Ari Renaldi, Aubrey Suwito

    Anand Sadacharam & Surmukhi Raman (Ellame Marenthen) – M. Jagathees

    Alif Satar & The Locos (Anugerah Terindah) – Taja Mustapha, Hafizul ‘Pij’ Hafiz, Felix Voon

    Snubbed - Mencari Sinar - Inteam ft. Sam Bunkface

    RAKAMAN ALBUM TERBAIK

    Naim Daniel (Fobia) – Omar K

    Yonnyboii (Deluxe Version) – Yonnyboii

    Dayang Nurfaizah (Belagu) – Simon Khoo, Ari Renaldi, Aubrey Suwito

    Sekumpulan Orang Gila, SOG (Second Voyage) – Bert Poncet

    A.Limin (Sesudah Melakar Langit) – Amerul Adri

    KULIT SINGLE / ALBUM TERBAIK

    Salammusik (Borak) – Lan Nusa

    Ziha Salleh (Adat Kasih) – Patrick Leong Kok Soong

    Amylea (Kendati) – Amylea Azizan

    Razak A’ai (Radio) – Mohammad Farizie Bin Johari

    Dayang Nurfaizah (Belagu) – Abidin Khairul/Khairul Afiq Khairudin

    Snubbed - Tuju - Tuju Untuk Kamu 18/19

    SUSUNAN MUZIK TERBAIK DALAM LAGU

    Bihzhu (Chendering) – Idris Koh Keng Hui

    Thiagu Murugesu, Anand Sadacharam, Karthikeyan (Ellame Marenthen) – Thiagu Murugesu

    Dayang Nurfaizah (Malam Ku Bermimpi) – Aubrey Suwito

    Dayang Nurfaizah (Tudung Periuk) – Aubrey Suwito

    Vanessa Reynauld (Buat Ku Sempurna) – Adib Hussein, Mage, Faizal, Mike Chan

    Snubbed - Togok - NJWA

    MANAKALA PEMENANG LAGU TERBAIK JUGA AKAN MEMENANGI RM 50K.

    LAGU TERBAIK PILIHAN DISKOGRAF - TUGU UGUT

    Calon-calonnya terdiri daripada kategori berikut:

    Senarai Top 5 Calon Akhir Anugerah Industri Muzik Aim23

    Pilihan Diskograf : Game Of Charades

    Snubbed - Fool - Aina Abdul

    Senarai Top 5 Calon Akhir Anugerah Industri Muzik Aim23

    Pilihan Diskograf : Fun, Lust, Love

    Snubbed - Nang - Iman Troye

    Senarai Top 5 Calon Akhir Anugerah Industri Muzik Aim23

    Pilihan Diskograf : Tak Sangka

    Snubbed - Sayang Aku Tanya Apa Khabar - Yonnyboii ft. Dayang Nurfaizah

    Senarai Top 5 Calon Akhir Anugerah Industri Muzik Aim23

    Pilihan Diskograf : Goodbye Hello

    Snubbed - Mimpi - Haqiem Rusli

    Senarai Top 5 Calon Akhir Anugerah Industri Muzik Aim23

    Pilihan Diskograf : Tugu Ugut

    Snubbed - Janji Manis - Masdo

    Senarai Top 5 Calon Akhir Anugerah Industri Muzik Aim23

    Pilihan Diskograf : Thank You Allah

    Snubbed - Kering Sudah Air Mata - Munif Ahmad

    Senarai Top 5 Calon Akhir Anugerah Industri Muzik Aim23

    Pilihan Diskograf : Ku Cuma

    Snubbed - Gitu’an - Alena Murang

    RUNUT BUNYI (OST) TERBAIK DALAM FILEM/DRAMA

    Bahagiakan Dia - Shila Amzah & Liza Hanim

    Coretan Pilu - Dato’ Awie

    Khilaf Asmara - Shila Amzah

    Memandangmu - Aidit Alfian & Teguh Budiman

    Cinta - Marsha

    Snubbed - Gelap - Satwo OST i-Tanggang

    LAGU CINA TEMPATAN TERBAIK

    Yu Ni – FS (Fuying & Sam)

    Suan Shen Me – Uriah

    Zhi Dao Wo Men Yu Jian Ai – Suzanne Low

    Wu Ren Qian Shou De Xin Fu – Uriah

    Someday – Suzanne Low ft. Gaston

    LAGU MELAYU TERBAIK YANG DIPERSEMBAHKAN OLEH ARTIS LUAR NEGARA

    Masih – Rossa

    Tak Ingin Usai – Keisya Levronka

    Bismillah Cinta – Ungu & Lesti

    Terlalu Berharap – Rossa

    Memilih Aku – Arsy Widianto, Tiara Andini